موزیک درمانی

در روز چند ساعت موسیقی گوش می دهید؟ یک، دو یا 24 ساعت!!!! موسیقی همه جا باب شده، توی یک مغازه، توی ماشین شخصی(با صدای بلند و آزار دهنده)، توی تاکسی و .... . شنیدن موسیقی لذت بخش است(البته نه هر نوعش) و فوائد زیادی دارد، چه برای بیماران(فکر نکنید تکنو و اکسیژن منظورمه!!) و چه برای افراد سالم(البته مزاحم دیگران هم نباید شد، شاید آنها نخواهند سود ببرند!!!).با همه این مقدمات دیدم بد نیست در مورد فوائد موسیقی در درمان بیماریها صحبت کنیم(بخش پزشکی نه هنری!!).
آیا می دانید طب مکمل چیست؟ طب مکمل بطور خلاصه و بدون توضیحات اضافی، یعنی درمان بدون استفاده از داروهای شیمیایی. مثلا" استفاده از طب سوزنی، داروهای گیاهی و موسیقی و .... .
امروزه موسیقی درمانی جای خود را در طب مکمل باز نموده است، چرا که استفاده از موسیقی موجب آرامش، بهبود محاسبه ذهنی و کاهش اثرات ذهنی ناشی از استرسهای وارده می شود.موسیقی انسانها را در برقراری ارتباط، اتحاد و تطابق توانا می کند. صدای موسیقی باعث ارتباط مؤثری بین پزشک و بیمار خصوصا" در درمان بیماریهای روانی می شود. برای مثال بیماری که نمی تواند یا نمی خواهد افکارش را ابراز کند، وقتی که به همراه پزشکش به موسیقی گوش می دهد، احساس می کند که رابطه خاصی با پزشک پیدا نموده و در نتیجه افکار و احساساتش را با صداقت بیان می کند.
از این گذشته، ثابت شده است که موسیقی حتی افکار یک بیمار کومایی را به جاهایی که دوست دارد، می برد.موسیقی در بیماران سایکوتیک(بیماران روانی) و حتی نروتیک(بیماران عصبی) آرامش خاصی ایجاد می کند.
موسیقی فقط برای بیماران مفید نیست بلکه فرد سالم نیز احساسات خود را از طریق نواختن ساز و یا نوشتن یک قطعه شعر بهتر بیان می کند. همچنین موسیقی در تجدید خاطرات گذشته و پناه بردن به تخیلات مثبت نقش دارد.
خواندن سرود و آوازهای دسته جمعی باعث نشاط و یادگیری بهتر می شود و کودکان باعث ایجاد حس کسب امنیت و تقویت نیروی ابتکار در آنان می شود.

پخش موسیقی آرام(نه تکنو و اکسیژن) در حمام سونا و استخر و حتی کلنیکهای درمانی و تشخیصی باعث ایجاد بهتر ارتباط کلامی و گفتاری می شود.
دانشمندان معتقدند که شاید ترشح اندورفینها در لذت بردن از موسیقی نقش داشته باشند.

 

/ 0 نظر / 21 بازدید